Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi psychoterapeutem, psychologem a psychiatrem?
Psycholog je absolvent pětiletého vysokoškolského studia psychologie, který může provádět psychologická vyšetření a poskytovat psychologické poradenství.
Psychoterapeut je absolventem psychoterapeutického výcviku, nemusí však být rovněž i absolventem psychologie.
Psychiatr je lékař, který má atestaci z psychiatrie a na rozdíl od psychologa a psychoterapeuta může jako jediný předepisovat léky.
Co je to systemická psychoterapie?
Systemická psychoterapie je přístup zaměřený na porozumění a změnu vzorců myšlení a chování jednotlivce v kontextu jeho sociálních vztahů. Místo hledání příčin problémů se soustředí na identifikaci a rozvoj nových způsobů myšlení, které umožňují růst a pozitivní změnu. V této terapii je jednotlivec vnímán jako součást širšího systému, například rodiny nebo komunity, a jeho problémy jsou zkoumány v souvislosti s těmito systémy.
Terapeut se nezaměřuje na řešení problémů izolovaně, ale zkoumá je v širším kontextu sociálních interakcí. Systemická terapie je kognitivní, krátkodobá a nedirektivní, což znamená, že terapeut nepředepisuje řešení, ale podporuje klienta v hledání vlastních cest ke zlepšení. Během terapie terapeut identifikuje, co posiluje problém, a plánuje intervence, které vedou k tvorbě nových významů a vzorců chování. Tímto způsobem systemická psychoterapie pomáhá klientům mobilizovat jejich vlastní léčebné schopnosti a dosáhnout dlouhodobých pozitivních změn.
Mezi systemické terapie patří různé přístupy:
– Narativní systemický přístup: Tento přístup vychází z předpokladu, že lidé si své životní události a zážitky organizují do příběhů, které pak prezentují jako způsob chápání světa a sami sebe. Klienti během terapie verbalizují svou minulost a vytváří příběhy, které nejen popisují, co se stalo, ale také formují jejich vnímání současnosti a budoucnosti. Terapeut pomáhá klientům přehodnotit a přepsat tyto příběhy tak, aby vedly k pozitivní změně v jejich životě.
– Na řešení orientovaný přístup: Nezaměřuje se na samotný problém, ale na konstrukci řešení, otevírání nebo uzavírání možností voleb. Cílem je připravit klienta na budoucí život bez konkrétního problému a zamezit jeho návratu.
– Zakázkový model: Stanovuje dohodu mezi terapeutem a klientem na cílech terapie. Cíl by měl být formulován pozitivně a dosažitelně, měl by být pro klienta důležitý a interaktivní. v průběhu terapie se práce na cílech průběžně bilancuje.
Kolik stojí jedno sezení?
Cena individuálního sezení je 1000 Kč. Sezení trvá 50 minut.
Proplácí sezení pojišťovna?
Pokud máte pojištění u VZP, můžete zažádat o příspěvek do výše 5000 Kč, až do 10 sezení.
Jak to probíhá?
Objednání sezení
Prostřednictvím online formuláře na této stránce si rezervujete termín prvního sezení.
Já Vám co nejdřív zavolám, abychom si promluvili o tom, jak Vám můžu pomoct a nastavili společná očekávání.
První sezení
Je na Vás, zda na první sezení přijdete sami nebo s dítětem.
Přivítám Vás v příjemném prostředí mé terapeutovny v Židenicích, kde se seznámíme, vysvětlíme si jak psychoterapie funguje a dohodneme se na cílech samotné terapie.
Sezení trvá 50 minut.
Opakované sezení
Termíny dalších sezení si opět rezervujete skrz online formulář na této stránce. Běžný interval sezení je jednou za dva týdny, ale můžete si vybrat i jiný.
Celkový počet sezení je individuální a záleží od potřeb Vás a Vašeho dítěte a cílů terapie.
Nenašli jste odpověď na Vaši otázku?
Neváhejte mi zavolat kdykoliv v pracovní dny na +420 775 633 884.
“Úlohou rodičů není udělat dítě šťastné, ale naučit ho řešit životní situace, aby štěstí našlo samo.”
– Dr. Becky Kennedy